
Konkurencja na rynku fotowoltaiki jest bardzo duża, w związku z tym instalatorzy poszukują sposobów na zwiększenie swojej konkurencyjności. Jedną z dróg, która może zmaksymalizować szanse na sprzedaż, jest atrakcyjna cena. Warto jednak pamiętać, że gdy wynika ona ze stosowania komponentów niskiej jakości, nieznanych marek, będzie to droga donikąd. Zobacz, jakie ryzyka wiążą się ze stosowaniem podejrzanie tanich paneli fotowoltaicznych i dowiedz się, jak ich uniknąć.
Tanie panele fotowoltaiczne – czy to na pewno dobre rozwiązanie?
Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki na świecie rośnie również podaż komponentów instalacji. Przybyło zatem wielu producentów paneli słonecznych. Z jednej strony to dobra wiadomość – konkurencja zawsze prowadzi do rozwoju rynku. Sęk w tym, że panele panelom nierówne. Dlatego zanim zdecydujesz się na inwestycję w moduły nieznanego producenta, skuszony niską ceną, miej świadomość ryzyk, z którymi się to wiąże.
Warto już na starcie pamiętać, że:
- fotowoltaika to dla Twoich klientów inwestycja na długie lata – ma im przynosić korzyści przez długi czas. A przy takiej perspektywie czasu jakość komponentów PV ma ogromne znaczenie,
- słabej klasy urządzenia szybko „dadzą o sobie znać”, a to może skutkować negatywnymi opiniami o Twojej firmie oraz częstymi zgłoszeniami reklamacyjnymi. Takie sytuacje mogą doprowadzić Cię do utraty renomy jako instalatora. W efekcie trudniej będzie pozyskiwać kolejnych odbiorców.
Te ogólne uwagi warto przełożyć na konkretne ryzyka, jakie mogą się wiązać z zaopatrywaniem się w tanie panele nieznanej marki.
Jakie ryzyka wiążą się z inwestycją w tanie panele nieznanych marek?
Zagrożenia związane z inwestycją w tanie panele mają charakter „technologiczny” oraz praktyczny. Oto te najistotniejsze.
Uszkodzenia mechaniczne paneli fotowoltaicznych słabej jakości
Brak odpowiednich standardów i procedur w trakcie produkcji czy nieodpowiednie warunki transportu – to typowe „grzechy” firm, które oferują bardzo tanie panele fotowoltaiczne. Efekty mogą być bardzo dotkliwe. Problemami mogą okazać się:
- bardzo słaba jakość ogniw fotowoltaicznych – ich połamanie lub rozdrobnienie. Zazwyczaj dochodzi tego w procesie nieodpowiedniej obróbki, a wada jest dostrzegalna nawet gołym okiem;
- zarysowania modułów – nawet delikatne rysy mogą prowadzić do obniżenia przepuszczalności światła do ogniwa, jak również do cieniowania komórek, uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej, a nawet do delaminacji. Te wady znacząco skracają czas życia paneli oraz obniżają ich wydajność.
Zanieczyszczenie wnętrza paneli fotowoltaicznych
Kurz, opiłki czy jakiekolwiek inne zanieczyszczenia pod powierzchnią paneli fotowoltaicznych dyskwalifikują je do użytku. Powód jest prosty: ich obecność może powodować obniżenie wydajności, a nawet wpływać na pracę systemu PV tak jak częściowe zacienienie modułów. Trzeba też pamiętać, że niepożądane elementy pod powłoką panelu – pod wpływem światła – mogą się nawet zapalić. To naraża na poważne uszkodzenie samej instalacji, a także zwiększa ryzyko wybuchu pożaru.
Nierównomierne ułożenie ciągu ogniw
Taka sytuacja to więcej niż problem estetyczny – choć trzeba przyznać, że klienci na pewno nie będą zadowoleni z asymetrii widocznych gołym okiem. To jednak nie wszystko. Zbyt mały odstęp pomiędzy kolejnymi ogniwami może doprowadzić do powstania zwarcia. A to zagrożenie dla bezpieczeństwa całej instalacji.
Nierównomierna struktura paneli PV słabej jakości
Kolejnym problemem wynikającym ze słabych standardów produkcyjnych może być nierównomierna struktura panelu lub braki w tejże strukturze. Efekty to obniżenie wydajności, a także większe ryzyko powstawania hot spotów, czyli miejsc o podwyższonej temperaturze. Ich obecność doprowadza do trwałych uszkodzeń modułów.
Brązowienie folii EVA
To zjawisko, które wynika z… bardzo słabej jakości zastosowanej folii. Z jednej strony jest to problem natury estetycznej. Z drugiej, jeżeli takie zjawisko się pojawi, bardzo prawdopodobne jest też powstanie delaminacji oraz hot spotów.
Krótka (i wątpliwa) gwarancja
Dobrej jakości panele fotowoltaiczne klasy TIER1, np. te oferowane przez JA Solar, są objęte długą gwarancją. W przypadku wspomnianej marki jest to 12 lat na sam produkt i 25 lat na wydajność liniową. Jasne są też warunki realizacji tej gwarancji, a wiarygodny producent powoduje, że nie trzeba się obawiać o „zniknięcie firmy z rynku”. W przypadku paneli typu „no-name” nie można powiedzieć tego samego. Niesie to ryzyko zarówno dla klienta, jak i dla instalatora, który będzie się musiał mierzyć z problemami przy obsłudze reklamacji.
Co zrobić, żeby wyważyć między ceną paneli fotowoltaicznych a ich jakości?
Jako instalator, wcale nie musisz stawiać na przypadkowe, niemarkowe panele, aby obniżyć ostateczną cenę swojej usługi. Kluczem do sukcesu jest wybranie dobrego dostawcy komponentów.
Hurtownia fotowoltaiczna taka jak Qnergy ma doskonałe rozeznanie na rynku i podejmuje partnerską współpracę z najlepszymi producentami paneli klasy TIER1. Dlatego zapewni Ci markowy sprzęt po atrakcyjnych stawkach, z szybką dostawą pod wskazany adres. Inwestując w niego, łączysz wysoką jakość z niewygórowaną ceną. Zyskujesz na tym nie tylko Ty, ale i Twoi klienci.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje!