
Inwerter, czyli inaczej falownik, to serce instalacji fotowoltaicznej. Od jego prawidłowej pracy zależy efektywność działania całego systemu oraz bezpieczna i sprawna dystrybucja wyprodukowanego prądu. Dlatego projektanci i instalatorzy fotowoltaiki muszą bardzo precyzyjnie dobrać do urządzenie do tworzonego systemu. Czym się kierować w tym procesie? Wyjaśniamy.
Do czego służy i jak działa inwerter do fotowoltaiki?
Chociaż fotowoltaika w ostatnich latach trafiła „pod strzechy”, a klienci rozumieją, że ta technologia pozwala produkować prąd ze słońca, większość objaśnień koncentruje się na panelach słonecznych. Owszem, są one kluczowym komponentem całego systemu, ale… nie wystarczą do tego, aby powstał prąd elektryczny o parametrach zgodnych z wymaganiami instalacji energetycznej.
Dlaczego się tak dzieje? Powód jest bardzo prosty: w wyniku zjawiska fotowoltaicznego, do którego dochodzi w kryształach krzemowych modułów PV, jest wytwarzany prąd stały. Aby mógł on trafić „do gniazdek”, wymaga przetworzenia na prąd zmienny. To zadanie, które „spoczywa” właśnie na inwerterze.
Falownik ma więc strategiczne znaczenie dla pracy całej instalacji – bez niego nie byłoby możliwe zasilenie prądem ze słońca żadnego urządzenia, a także przesłanie jego nadwyżek do sieci (w instalacjach hybrydowych i on-grid). Urządzenie jest także przeznaczone do monitorowania podstawowych parametrów pracy systemu PV.
Zasady doboru falownika do instalacji PV
Chociaż zasada działania wszystkich inwerterów jest podobna, poszczególne urządzenia różnią się między sobą konstrukcją oraz parametrami technicznymi. Dlatego wybór tego komponentu nie może być przypadkowy. Oto, na co należy zwrócić uwagę.
Kompatybilność inwertera z panelami fotowoltaicznymi
Nie wszystkie falowniki pasują do paneli PV konkretnych producentów. Wręcz przeciwnie. Zazwyczaj poszczególne firmy zajmujące się produkcją komponentów tego typu „łączą siły”. Oznacza to, że inwerter danej firmy będzie najlepiej współpracował z określonymi markami modułów słonecznych.
Przykładowo, do paneli TIER 1 marek takich jak Q-Cells, LONGI czy JaSolar doskonale pasują inwertery Solis, dostępne na Qnergy.pl.
Typ inwertera a instalacja PV
Wybór inwertera jest podyktowany również typem zaplanowanej instalacji. Obecnie najpopularniejsze są modele sieciowe oraz hybrydowe, a więc te przeznaczone do instalacji on-grid i działające zarówno po podłączeniu do sieci, jak i w „trybie offline”.
Inwertery wyspowe, dopasowane do pracy w sieciach off-grid są stosowane bardzo rzadko – zwłaszcza że w polskich warunkach zupełne „odcięcie się” od sieci energetycznej przy zasilaniu domu jednorodzinnego byłoby niemożliwe.
Falowniki jedno- a trzyfazowe
To, czy należy wybrać falownik z jedną, czy z trzema fazami, jest uzależnione przede wszystkim od mocy instalacji. Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli moc instalacji przekracza 3,65 kWp, zastosowanie inwertera 3-fazowego jest koniecznością. W praktyce takie urządzenia stosuje się już przy instalacjach o mocy od 3 kWp. Pozwalają one na równomierną produkcję energii na każdą fazę i najczęściej są korzystniejszym rozwiązaniem z praktycznego punktu widzenia.
Warto przy tym wspomnieć, że w przypadku większości mikroinstalacji w Polsce w standardzie stosuje się właśnie falowniki 3-fazowe. Wystarczy spojrzeć na statystyki dotyczące średniej wielkości przydomowych elektrowni słonecznych: w pierwszym kwartale 2022 roku osiągnęła ona rekordową wartość, 8,28 kW[1]. Przy takiej mocy nie trzeba się zastanawiać, czy wybrać model o jednej, czy o trzech fazach.
Dostosowanie do mocy instalacji PV
Kluczowa zasada stosowana przy doborze inwertera do mocy paneli PV brzmi następująco: moc falownika musi odpowiadać maksymalnej mocy generowanej przez moduły PV. Najczęściej więc moc paneli fotowoltaicznych odpowiada 80-125% mocy inwertera. Daje to szansę na minimalizację strat energii elektrycznej oraz zoptymalizowanie pomiaru prądu. W tej perspektywie ważne jest także, aby falownik zapewniał precyzyjny algorytm MPPT i co najmniej 2 dostępy MPTT.
Co jeszcze wpływa na dobór falownika do fotowoltaiki?
Z uwagi na to, że wybór inwerterów na rynku jest duży, warto przyjrzeć się też dodatkowym cechom, które wyróżniają najlepszy sprzęt. Od dobrego inwertera możesz oczekiwać:
- wysokiej efektywności maksymalnej – na poziomie powyżej 98%m
- wbudowanego modułu WiFi, który zapewnia możliwość zdalnego monitorowania parametrów pracy całego systemu,
- szerokiego zakresu napięcia pracy i niskiego napięcia rozruchowego,
- długiej gwarancji (10 lat to absolutne minimum!).
Wszystkie te warunki spełniają inwertery Solis – szeroki wybór modeli tego cenionego producenta znajdziesz w ofercie Qnergy. Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z doradcami – pomożemy Ci dopasować odpowiedni model do planowanej instalacji.
[1] http://www.ptpiree.pl/energetyka-w-polsce/energetyka-w-liczbach/mikroinstalacje-w-polsce