Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest to urządzenie grzewcze, którego zadaniem jest dostarczanie ciepła wykorzystywanego do ogrzania wody użytkowej lub powietrza w pomieszczeniach. Istotą jej działania jest zainicjowanie procesu odwrotnego niż w naturze i wymuszenie przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Można zatem powiedzieć, że pompa ciepła nie wytwarza własnej energii, a jedynie transportuje ją ze środowiska naturalnego za pomocą odpowiednich procesów. Fakt ten świadczy o tym, że urządzenia te są dużo bardziej przyjazne środowisku, ponieważ ich funkcjonowanie nie wymaga spalania paliw kopalnych, jak w przypadku tradycyjnych pieców węglowych i gazowych. Praca pomp oparta jest w głównej mierze na odnawialnych źródłach energii (około 75%) oraz energii elektrycznej (około 25%), wykorzystywanej przede wszystkim do działania sprężarki.
Pompy ciepła swoim wyglądem przypominają klimatyzatory domowe i montowane są najczęściej na zewnątrz budynków. Mogą pełnić funkcję nie tylko urządzenia grzewczego, ale również chłodzącego.
Do prawidłowego działania systemu grzewczego konieczne jest jego połączenie z odbiornikami cieplnymi wewnątrz budynku. Odbiorniki te wykorzystują ciepło dostarczone przez pompę ciepła do ogrzewania wody użytkowej oraz pomieszczeń. Zaliczamy do nich: ogrzewanie podłogowe, grzejniki, podgrzewanie wody.
Budowa pompy ciepła
W skład typowej pompy ciepła wchodzą przede wszystkim:
- jednostka zewnętrzna – składa się z wężownicy i wentylatora – działa jako skraplacz lub parownik i odpowiada za wymianę ciepła,
- jednostka wewnętrzna – składa się z wężownicy i wentylatora (podobnie jak jednostka zewnętrzna) – działa jako skraplacz lub parownik i odpowiada za przepływ powietrza przez kanały w budynku,
- czynnik chłodniczy – substancja, która pochłania i oddaje ciepło, krążąc w systemie pompy ciepła,
- sprężarka – zwiększa ciśnienie czynnika chłodniczego i przemieszcza go w całym systemie,
- zawór zwrotny – zmienia kierunek przepływu czynnika chłodniczego, umożliwiając działanie systemu w przeciwnym kierunku i przełączanie między ogrzewaniem a chłodzeniem,
- zawór rozprężny – reguluje przepływ czynnika chłodniczego podczas jego przepływu przez system, umożliwiając obniżenie ciśnienia i temperatury czynnika chłodniczego.
Rodzaje pomp ciepła
Wśród najpopularniejszych rodzajów pomp ciepła należy wyróżnić:
- pompy powietrzne – przenoszą ciepło pomiędzy powietrzem wewnątrz pomieszczenia a powietrzem zewnętrznym,
- pompy gruntowe – przenoszą ciepło pomiędzy powietrzem wewnątrz pomieszczenia a gruntem zewnętrznym,
- pompy wodne – przenoszą ciepło pomiędzy powietrzem wewnątrz pomieszczenia a zbiornikiem wodnym zewnętrznym.
Rozważając, jaki rodzaj systemu będzie najbardziej odpowiedni dla danego domu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, w tym wielkość budynku i lokalny klimat.
Monoblok czy split?
Na rynku dostępne są pompy ciepła monoblok oraz split. Pomimo iż oba urządzenia zbudowane są z tych samych komponentów, istnieje pomiędzy nimi zasadnicza różnica, wynikająca z połączenia instalacji chłodniczej oraz jednostki zewnętrznej z jednostką wewnętrzną.
Monoblok posiada fabryczny układ chłodzenia, który zlokalizowany jest w jednostce zewnętrznej systemu pompy ciepła. Jest on wykonany w sposób hermetyczny i pozwala na łatwiejszy montaż całego układu.
Split posiada układ chłodzenia rozdzielony na jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Rozwiązanie to powoduje, że montaż układu jest nieco trudniejszy i wymaga wykonania przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach.
Pompy ciepła VASTI
Hurtownia QNERGY jest jednym z czołowych dystrybutorów pomp ciepła marki VASTI. W swojej ofercie posiadamy zaawansowane technologicznie pompy ciepła monoblok. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych komponentów najwyższej jakości produkty te charakteryzują się niezawodnością oraz bardzo długą żywotnością.
Pompy ciepła VASTI wykorzystują do pracy czynnik chłodniczy R32, który w porównaniu z czynnikiem chłodniczym R410A jest znacznie bardziej ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Ukazuje to chociażby wskaźnik tworzenia efektu cieplarnianego (GWP), który dla czynnika R32 jest prawie trzykrotnie niższy niż dla czynnika R410A. Dodatkowo ilość zastosowanego czynnika chłodniczego w przypadku pomp cieplnych VASTI jest niższa o około 30%, co również w mniejszym stopniu wpływa szkodliwie na otoczenie.
Oferowane przez QNERGY pompy ciepła dostarczane są do klientów wraz ze wszystkimi niezbędnymi do pracy podzespołami. Posiadamy pompy ciepła o różnej mocy: 6 kW, 9 kW, 12 kW, 15 kW oraz 19 kW – w zależności od potrzeb. Nasze systemy wyposażone są w panel
dotykowy HMI, który umożliwia sterowanie urządzeniem, podgląd parametrów oraz odczyt funkcji krzywej grzewczej. Inwertorowe pompy ciepła VASTI posiadają dodatkowo wbudowaną grzałkę pomocniczą, która wspomaga pracę układu podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych.
Jeżeli szukasz pompy ciepła monoblok lub masz pytania i oczekujesz fachowej porady – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Oferujemy pompy ciepła z wysyłką.