Jednym z kluczowych czynników, które decydują o wydajnej i bezawaryjnej pracy instalacji fotowoltaicznej, jest prawidłowy montaż wszystkich komponentów. O jakich dobrych praktykach powinni pamiętać instalatorzy, aby sprostać wymaganiom klientów i zyskać nieskazitelną renomę? Oto przegląd zasad i rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę.
Prawidłowe posadowienie paneli na dachu
Wybór optymalnego miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych to absolutna podstawa. W kontekście wydajności pracy systemu znaczenie mają kierunek i kąt nachylenia modułów, a także usytuowanie ich w miejscu wolnym od zacienienia.
To jednak nie wszystko. Liczy się także precyzja wykonania prac montażowych, Należy pamiętać o tym, że:
- niedopuszczalne jest umieszczenie modułów PV bezpośrednio nad ścianą oddzielenia przeciwpożarowego,
- konieczne jest zachowanie odległości między polami modułów – tak, aby były większe niż 5 m przy maksymalnym rozmiarze 40 m,
- lokowaniu modułów na podłożu, które jest niepalne lub zawiera niepalną izolację – jeżeli nie ma takiej możliwości, dolna krawędź paneli musi znajdować się na wysokości co najmniej kilkunastu cm nad połacią dachową.
Należy także wykorzystać dedykowane konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych – najlepiej zamawiać je razem z pozostałymi komponentami, aby mieć pewność kompatybilności.
Stosowanie elementów montażowych tego samego producenta
Powyższa zasada dotyczy przede wszystkim szybkozłączek wykorzystywanych przy montażu. Niedopuszczalne jest korzystanie z konektorów od różnych producentów, a także różnych typów po stronie DC. Może to zwiększyć ryzyko powstania zwarcia, a nawet wytworzenia się bardzo groźnego łuku elektrycznego.
Rozwiązaniem jest zamawianie w hurtowni fotowoltaicznej gotowych zestawów, które zawierają wszystkie niezbędne elementy montażowe.
Korzystanie z przewodów solarnych o odpowiednio dużej średnicy
Częstym „grzechem” instalatorów paneli fotowoltaicznych jest korzystanie z przewodów solarnych o niewłaściwych parametrach technicznych. Kluczowa jest ich średnica – gdy jest zbyt mała, może nastąpić zbyt duży spadek mocy DC. Jak podkreślają eksperci, średnica kabla na poziomie 4 mm będzie odpowiednia tylko przy bardzo małych instalacjach, o mocy do 3-3,5 kWp. Przy większych i bardziej rozbudowanych trzeba obowiązkowo sięgnąć po „grubsze” przewody. Ich wybór warto skonsultować z dostawcą komponentów i dopasować do parametrów powstającego systemu.
Istotny jest także prawidłowe poprowadzenie przewodów solarnych – muszą być one umieszczone wzdłuż modułów i w odpowiedniej odległości od siebie. W innym przypadku może dojść do powstania pętli indukcyjnej, a dalej – do uszkodzenia falownika.
Kluczowe jest też poprowadzenie przewodów w odpowiedniej odległości od instalacji odgromowej – nie może być ona mniejsza niż 50 cm. Natomiast samo uziemienie, do którego jest podpięty system, powinno mieć rezystancję na poziomie poniżej 10 Om.
Przewody muszą być również poprowadzone tak, aby ochronić je przed uszkodzeniem. Zasady są odmienne w zależności od typu dachu. Przykładowo:
- na dachu płaskim rekomenduje się stosowanie metalowych kanałów kablowych,
- na dachach skośnych konieczne jest zawsze stosowanie dodatkowych osłon przewodów, trwale zamocowanych do połaci.
W każdym przypadku promienie gięcia kabli muszą mieć wartość nie mniejszą niż 4D.
Dokręcenie śrub prawidłowym momentem obrotowym
Moment obrotowy wykorzystywany podczas dokręcania śrub w klemach modłów czy aparatach elektrycznych powinien być dobierany zgodnie z zaleceniami producenta. To bardzo ważna wskazówka, ponieważ zbyt mocne dokręcenie zacisków niesie za sobą poważne konsekwencje – w najgorszym przypadku może doprowadzić do powstania łuku elektrycznego.
Dlatego istotne jest to, jakie narzędzia są zastosowane do dokręcenia śrub – powinno się wykorzystywać wkrętaki bądź klucze dynamometryczne. Wkrętarka akumulatorowa przyda się jedynie do wstępnego „posadowienia” śrub i zacisków.
Szczególnie istotne jest prawidłowe wykonanie połączeń w rozdzielnicy DC – to jedno z najbardziej newralgicznych miejsc całej instalacji.
Dobór odpowiednich zabezpieczeń po stronie AC/DC
W projekcie instalacji fotowoltaicznej należy uwzględnić odpowiednie zabezpieczenia zarówno po stronie AC, jak i DC. Konieczne są:
- zabezpieczenia nadprądowe, czyli wyłączniki oraz bezpieczniki,
- ograniczniki przepięć,
- rozłączniki.
Ich dobór powinien się odbyć zgodnie z wytycznymi normy IEC 62548-1 oraz rekomendacjami producentów komponentów fotowoltaicznych.
Odpowiednie zabezpieczenia fotowoltaiki, kompatybilne z oferowanymi przez nas komponentami, znajdziesz w ofercie Qnergy.
Jak zatem widać, na prawidłowy montaż instalacji PV składają się trzy elementy: wiedza i kompetencje pracowników, odpowiednio dobrane akcesoria montażowe oraz narzędzia wykorzystywane przy pracy. Warto zadbać o każdy z nich, aby usługa dostarczona klientowi spełniła jego wszystkie oczekiwania.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy dopasowaniu komponentów niezbędnych do montażu paneli fotowoltaicznej, zgłoś się do nas. Eksperci Qnergy służą swoim doświadczeniem!